lørdag 17. august 2013

Strona techniczna samolotów lekcja 1.

Z lekkim opóźnieniem dzisiaj wyjdzie pierwsza lekcja o stronie technicznej samolotów. Będzie ona prawie dokładnie taka sama jak lekcja którą miałem w szkole mechaniki lotniczej. Ilustracje w niej użyte będą wycięte z podręcznika elektronicznego Lufthansa Technical Training. Nazwy części samolotu oraz nazwy techniczne będę podawał po angielsku w takiej formie w jakiej są używane w branży.

Lekcja 1. Podstawowe powierzchnie sterujące

Aby zacząć rozmawiać o powierzchniach sterujących najpierw trzeba ustalić podstawy czyli gdzie jest która cześć samolotu i jak się nazywa w technicznym języku. Dziób samolotu nazywa się Nose, ogon nazywa się Tail, środek samolotu nazywa się Main Body, skrzydła nazywają się Wings oraz silnik nazywa się Engine. Poniżej jest zdjęcie na którym są pokazane te cześć samolotu i podpisane za pomocą programu do wycinania.
Teraz jak już wiemy jak nazywają się części samolotu możemy skupić się na trzech osiach w okół których porusza się samolot. Widać je na poniższym zdjęciu już bez moich bazgrołów.

Zacznijmy od najprostszej osi Vertical Axis, jest to oś idąca z góry na dół w okół której samolot skręca w prawo oraz lewo bez przechylania się. Jest ona porównywalna do osi w okol której skręca zwykły samochód. Nazywana jest ona również Yaw.
Następną osią jest Longitudinal Axis, jest to oś idąca poziomo od nosa samolotu aż po ogon. Ta oś jest używana do skręcania samolotem za pomocą przechylenia skrzydeł. Ta oś jest nazywana również Roll. Gdy samolot obraca sie w okuł tej osi jedno ze skrzydeł idzie w dół Nose Down a drugie w górę Nose up.
Ostatnią z osi jest oś Lateral Axis, jest to oś idąca poziomo przez środek samolotu od prawego do lewego skrzydła. Nazywana również Pitch. Ta oś jest używana do przechylania nosa samolotu Nose up lub Nose down. W ten sposob samolot zmienia swoją wysokość.

Gdy wiemy już trochę o osiach w okół których obraca się samolot możemy przejść do podstawowych powierzchni sterujących. Są cztery podstawowe powierzchnie sterujące nazywane Rudder, Ailerons, roll spoilers oraz elevator. 

Zaczniemy od najprostszej powierzchni sterującej nazywanej Rudder która porusza samolot w okół osi Yaw. Rudder jest zamontowany na stabilizatorze pionowym nazywanym Vertical Stabiliser. Następna powierzchnią sterującą jest Elevator znajdujący się na stabilizatorze horyzontalnym Horisontal stabiliser. Elevator jest używany do poruszania samolotem w osi Pitch. Następną powierzchnią sterującą są Ailerons. Są to ruchome lotki zamontowane na krańcach skrzydła używane do poruszania samolotem w okół osi Roll. Ostatnią z powierzchni sterujących są Roll Spoilers które są elementami skrzydła wychylającymi się do góry aby wspomóc działanie Ailereons.

To jest koniec lekcji pierwszej mam nadzieje że wam ie podobało i że czegoś się nauczyliście liczę na wasze pozytywne oraz negatywne oceny.

mandag 5. august 2013

Ciekawostka nr. 1

Niewyspanemu mechanikowi lotniczemu lub pilotowi poleca się skorzystać z czystego tlenu w kabinie pilota który jest tam na wypadek spadku ciśnienia. Oprócz przydatności w razie braku tlenu porządnie ożywia.

søndag 4. august 2013

Boeing 737

Pierwszym samolotem dodanym do spisu samolotów z ich możliwościami jest Boeing 737.

Pierwszy lot tego samolotu odbył się 10 lutego 1968 roku w wersji 737-100. Pierwsza linia która otrzymała ten samolot to Lufthansa. W tej wersji wyprodukowano tylko 30 samolotów. Następcą był 737-200 w którym zostało wprowadzone kilka poprawek i ulepszeń. W 1970 roku z powodu problemow finansowych Boeing planował zakończyć projekt ale udało się go utrzymać wprowadzając cięcia finansowe w innych  projektach. W 1971 roku aby zwiększyć sprzedaż boeing wprowadził modyfikacje do modelu 737-200 tworząc nowe warianty 737-200advaned oraz 737-200c będące kolejno ulepszona wersja pasażerską z większą możliwością załadunku oraz wersja cargo. Następnym samolotem z serii był 737-300 który był trochę dłuższy od poprzednika. Prace nad nim rozpoczęły się w 1979 roku. Użyto w nim również nowych silników z małym prześwitem od ziemi. Dzięki nowym silnikom i przeprojektowanym skrzydłom ekonomia użytkowania była poprawiona o 25% względem poprzednika. Po nim powstały modele -400 oraz -500 który był kolejno większy oraz mniejszy od -300. Była to droga rozwoju mająca na celu zwiększenia sprzedaży zapewniając samoloty na mniej użytkowane trasy oraz bardziej zapełnione trasy. W 1996 roku zostały rozpoczęte prace nad 737-700 był on pierwszym samolotem z rodziny 737 z szklanym kokpitem i wieloma ulepszeniami. Po -700 powstał również -600, -800 oraz -900 każdy z wariantów o rożnej wielkości, ilości miejsc. Wariant -600 jest najmniejszym z tej rodziny samolotów nowej generacji i sprzedano tylko 69 samolotów w tym wariancie. Od 2011 roku został zapowiedziany model 737 Max który ma być jeszcze bardziej ekonomiczny i nowoczesny. Do tej pory na ten model zebrano już 1235 zamówień. Do tej pory zostało wyprodukowane 7604 samolotów z rodziny 737 a oczekujących zamówień jest 3267.

lørdag 3. august 2013

Cel i kierunek rozwoju bloga

Planujemy raz na tydzień dodawać opis i specyfikacje jednego z znanych samolotów oprócz tego jakąś ciekawostkę z branży lotniczej oraz informacje o konstrukcji i budowie rożnych systemów samolotu. W miarę możliwości i wiedzy będę się starać aby te wpisy były jak najciekawsze i poprawne.

Trochę o mnie

Założyłem ten blog ze względu na moja pasje do samolotów i chęć podzielenia się moją wiedza o nich. Mam teraz 18 lat i chodzę do technikum w kierunku mechaniki lotniczej w Skedsmo, Norwegia. Własnie zaczynam ostatni rok szkoły po którym będę musiał zrobić 2 lata praktyki jako mechanik lotniczy aby dostać certyfikat Norweski oraz Europejski. Moja wiedza lotnicza opiera się na wszystkim co nauczyłem się w szkole i dowiedziałem się od nauczycieli którzy maja wieloletnie doświadczenie w branży. Opiera się ono również na moich prywatnych znajomościach i research który sam przeprowadziłem w sieci. Moim celem w przyszłości jest zostaniem pilotem liniowym co jest dosyć drogim przedsięwzięciem dlatego tymczasowo marzenie zastępuje małym domowym symulatorem lotów.